Fizyoterapi - Biruni Üniversitesi

Fizyoterapi

  Fizyoterapi


  Programın amacı; fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi veya fizyoterapist gözetiminde, fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarına yardımcı olacak sağlık teknikeri yetiştirmektir. Doğuştan veya sonradan hareket yetersizliklerine yol açan her türlü hastalıkta fizyoterapiste yardımcı olacak kalifiye eleman ihtiyacı da artmıştır. Bu bakış açısıyla dünyada fizyoterapi teknikerliği ön lisans programları giderek artmaktadır.

  Programdan mezun olan öğrencilere ‘Fizyoterapi Teknikeri’ unvanı verilir. Fizyoterapi Teknikerlerinin, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı veya fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi ve temel tıbbi egzersizlerinin uygulanmasında, fizyoterapi sırasında, istenmeyen durumların oluşması halinde ilgili kayıtları tutup gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olmak, fizyoterapi sürecinde hasta ve çalışan güvenliği açısından gerekli tedbirleri almak ve fizyoterapi uygulamaları çerçevesinde, sağlığın geliştirilmesi programlarına katılmak gibi başlıca görevleri bulunmaktadır.

  • Amaç ve Kapsam

  Fizyoterapi Programının amacı, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle sakatlanan ve hekim tarafından tanısı konup tedavisi belirlenen hastalara gerekli fizik tedavi ve rehabilitasyon programını uygulayan teknik elemanların yetiştirilmesidir.

  Tıbbın pek çok alanında uygulanabilen fizyoterapi ve rehabilitasyon; hareket yetersizliklerine yol açan her türlü hastalık, yaralanma, yaşlılık, ağrılı durumlar ve fonksiyon bozuklukları sonrasında fonksiyonel durumun olabildiğince iyileştirilmesidir. Programın amacı; fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi veya fizyoterapist gözetiminde, fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarına yardımcı olacak sağlık teknikeri yetiştirmektir. Doğuştan veya sonradan hareket yetersizliklerine yol açan her türlü hastalıkta fizyoterapiste yardımcı olacak kalifiye eleman ihtiyacı da artmıştır. Bu bakış açısıyla dünyada fizyoterapi teknikerliği ön lisans programları giderek artmaktadır.
  Programdan mezun olan öğrencilere ‘‘Fizyoterapi Teknikeri’’ unvanı verilir. Fizyoterapi Teknikerlerinin, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı veya fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi ve temel tıbbi egzersizlerinin uygulanmasında, fizyoterapi sırasında, istenmeyen durumların oluşması halinde ilgili kayıtları tutup gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olmak, fizyoterapi sürecinde hasta ve çalışan güvenliği açısından gerekli tedbirleri almak ve fizyoterapi uygulamaları çerçevesinde, sağlığın geliştirilmesi programlarına katılmak gibi başlıca görevleri bulunmaktadır.

  • Eğitim Programı ve Stajlar

  Fizyoterapi programında 2 yıllık eğitim süresince tıbbi terminoloji, fizik tedavi yöntemleri ve prensipleri, fizyoloji, biyofizik, temel anatomi, hidroterapi ve balneoterapi, masaj ve masaj teknikleri, hareket sistemi hastalıklarında fizyoterapi yaklaşımları, elektroterapi, romatolojik hastalıklar, yardımcı cihaz ve protez eğitimi gibi temel ve branş dersleri verilmektedir. Öğrencilere yaptırılacak klinik stajlar, saha çalışmaları ve bitirme projelerine ek olarak, sektörden alınacak sosyal sorumluluk projeleri yoluyla profesyonel yaşama hazırlanacakları bir kariyer planlama olanağı sunulacaktır.

  • İş ve Kariyer Olanakları

  Fizyoterapi Teknikerliği Programı’nı tamamlayanlara ön lisans diploması ile birlikte Fizyoterapi Teknikeri unvanı verilir. Mezunlar, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında ve rehabilitasyon merkezlerinde, üniversitelere bağlı yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon klinikleri ve özel dal merkezlerinde, huzur evlerinde, kaplıca-kür merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde görev yapabilmektedirler. “Fizik Tedavi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon lisans programına dikey geçiş hakkı kazanırlar.


Son güncelleme tarihi 2 Ağustos 2021 Pts., saat 16:41