Patoloji Laboratuvar Teknikleri - Biruni Üniversitesi

Patoloji Laboratuvar Teknikleri

  Patoloji Laboratuvar Teknikleri


  Programın amacı, patoloji laboratuvarında, vücut dokuları ve sıvılarını mikroskobik incelemeye hazır hale getiren, inceleme öncesi, sırası ve sonrasındaki gerekli idari ve teknik hazırlıkları ve denetimi yapan, sorunların tanınması ve çözülmesini sağlayan, göz ve el becerilerini iyi kullanan nitelikli teknik eleman yetiştirmektir.

  Günümüzde birçok hastalığın kesin tanısında patolojik tetkikler önemli bir yer tutmaktadır. Gelişen teknoloji ve yeni tekniklerin kullanıldığı laboratuvar sayısının gün geçtikçe artmasıyla birlikte Patoloji Laboratuvar Teknikerlerine ihtiyaç daha da artmaktadır. Patoloji laboratuvar teknikeri, patoloji laboratuvarlarında dokuların ve vücut sıvılarının mikroskobik incelemeye hazır hale getirilmesine kadar gerekli işlemleri yapar, bunun için gereken teknolojiyi kullanır.

  Amaç ve Kapsam

  Günümüzde birçok hastalığın kesin tanısında patolojik tetkikler önemli bir yer tutmaktadır. Gelişen teknoloji ve yeni tekniklerin kullanıldığı laboratuvar sayısının gün geçtikçe artmasıyla birlikte Patoloji Laboratuvar Teknikerlerine ihtiyaç daha da artmaktadır. Patoloji laboratuvar teknikeri, patoloji laboratuvarlarında insan ve hayvan dokularının ve sıvılarının mikroskobik incelemeye hazır hale getirilmesine kadar gerekli işlemleri yapar, bunun için gereken teknolojiyi kullanır.

  Eğitimin İçeriği ve Stajlar

  Patoloji Laboratuvar Teknikleri Programında Moleküler Patoloji Teknikleri, Patoloji Laboratuvar Teknikleri Uygulaması, Patoloji Laboratuvar Güvenliği, Araştırma Yöntem ve Tekniklerinin yanı sıra Histoloji, Sitoloji, Fizyoloji ve Anatomi gibi dersler verilmektedir. Eğitim süreleri boyunca aldıkları derslerin yanında klinik stajlarla birlikte mesleki eğitimlerini en iyi şekilde tamamlamaları hedeflenmektedir.

  İş ve Kariyer Olanakları

  Patoloji Laboratuvar Programını başarı ile tamamlayan öğrencilere “Patoloji Laboratuvar Teknikeri” ünvanı verilmektedir. Patoloji Laboratuvar Teknikerleri, kamu ve özel hastanelerde, özel patoloji ve histoloji laboratuvarlarında, Adli Tıp Kurumlarında görev alabilirler. Bunun yanında önlisans eğitiminin ardından dikey geçiş sınavları ile Hemşirelik, Biyoloji, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerine geçiş de yapabilirler.


Son güncelleme tarihi 2 Ağustos 2021 Pts., saat 16:43