MYO | Diyaliz

Yrd. Doç. Dr. Hakan KAPTANOĞULLARI

Program Başkanı

Diyaliz tedavisi böbrek yetmezliği nedeniyle vücutta birikmiş üre , kreatinin vb toksik maddelerin ve aşırı suyun yarı geçirgen bir membran aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. İleri dönem böbrek yetmezliğinin tedavisinde kullanılır.Hemodiyaliz ve periton diyalizi olarak iki çeşit diyaliz yöntemi vardır. Hemodiyaliz tedavisi, bozulmuş böbrek işlevi nedeniyle vücutta biriken üremik toksinlerin ve suyun hemodiyaliz makinesi aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Diyaliz teknikeri, doktorların direktifleri doğrultusunda,hemodiyaliz makinesine bağlanması gereken hastaların makineye bağlanmasını, tedavi sırasında ortaya çıkan komplikasyonların tedavisini ve diyalizin sonlandırılması işlemlerini yapar .Ayrıca hastaların genel durumunu ve hastalıklarıyla ilgili şikayetlerini takip eder. Hemodiyaliz makinesinin bakımını yapar, kullanıma hazır hale getirilmesini sağlar. Hemodiyaliz makinesinin hastaya bağlanmasından ve kullanılmasından birinci derecede sorumludur. Böbrekle ilgili hastalıklarda diyet yapmak önemli olduğu için, bu konularda hastayı bilgilendirir, hasta ve hasta yakınlarına bilgi verir, doktor direktifiyle hastaya verilen ilaçların kullanımını takip eder .

Diyaliz Programının amacı diyaliz tedavisi gerektiren hastaların hemodiyaliz merkezlerinde diyaliz makinesine bağlanması, komplikasyonlarının takibi ve tedavisi, diyaliz işlemlerinin sonlandırılması aşamalarında çalışan, hastalara nitelikli sağlık bakımı veren, hasta ve yakınlarını diyaliz tedavisi konusunda bilgilendirebilen, diyaliz makinesinin bakımını yapabilen, hemodiyaliz ve periton diyalizi ünitesi ile ilgili teknik konularda yeterli eğitim almış nitelikli teknik sağlık personeli yetiştirmektir.

 
SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
2016 / 2017 EĞİTİM ÖĞRETİM PLANI
DİYALİZ PROGRAMI
1. Yarıyıl (Güz)
Kodu Dersin Adı T U K AKTS Seç./Zor.
ATA101 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I 2 0 2 2 Z
ENG101 İngilizce I 2 0 2 2 Z
TDI101 Türk Dili I 2 0 2 2 Z
TMK101 Temel Mikrobiyoloji 2 0 2 3 Z
ANM101 Anatomi 2 0 2 4 Z
BYK101 Biyokimya 2 0 2 3 Z
FZY101 Fizyoloji 2 0 2 3 Z
TER101 Tıbbi Terminoloji 1 0 1 2 Z
DLZ101 Diyalize Giriş I 2 0 2 4 Z
ILB101 İletişim Becerileri 2 0 2 3 S
KRY101 Kariyer ve Yaşam 1 0 1 2 S
Toplam Kredi 30
2. Yarıyıl (Bahar)
Kodu Dersin Adı T U K AKTS Seç./Zor.
ATA102 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II 2 0 2 2 Z
ENG102 İngilizce II 2 0 2 2 Z
TDI102 Türk Dili II 2 0 2 2 Z
TBI102 Temel Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kullanımı 3 0 3 3 S
DLZ102 Diyalize Giriş II 2 0 2 5 Z
DLZ104 Diyaliz Ekipmanları ve Kullanımı 0 2 1 4 Z
DLZ106 Klinikte Temel İlke ve Uygulamalar 2 0 2 3 Z
ENH102 Enfeksiyon Hastalıkları 1 0 1 3 S
STE102 Sterilizasyon Esasları 1 0 1 3 S
HSP102 Hasta Psikolojisi 2 0 2 3 S
Toplam Kredi 30
3. Yarıyıl (Güz)
Kodu Dersin Adı T U K AKTS Seç./Zor.
STJ201 Staj I 0 8 4 8 Z
DLZ201 Diyaliz Uygulamaları I 0 8 4 8 Z
DLZ203 İleri Diyaliz I 3 0 3 5 Z
DLZ205 Diyaliz Hastasına Klinik Yaklaşım 2 0 2 4 Z
IKY201 İlk Yardım 2 0 2 3 S
MET201 Meslek Etiği 1 0 1 2 S
Toplam Kredi 30
4. Yarıyıl (Bahar)
Kodu Dersin Adı T U K AKTS Seç./Zor.
STJ202 Staj II 0 8 4 8 Z
DLZ202 Diyaliz Uygulamaları II 0 8 4 8 Z
DLZ204 İleri Diyaliz II 3 0 3 4 Z
DLZ206 İç Hastalıkları ve Nefroloji 2 0 2 3 S
SBE202 Sağlıkta Beslenme İlkeleri 2 0 2 4 S
FAR202 Farmakoloji 2 0 2 3 S
Toplam Kredi 30
 
 

 

Yrd. Doç. Dr. Hakan KAPTANOĞULLARI

Diyaliz

hkaptanogullari@biruni.edu.tr

CV Görüntülemek için tıklayınız...


 

 

Yrd. Doç. Dr. Şenay MUTLU ARAT

Diyaliz

sarat@biruni.edu.tr

CV Görüntülemek için tıklayınız...


 

 

Öğr. Gör. Muhammet Sait TOPRAK

Diyaliz

stoprak@biruni.edu.tr

CV Görüntülemek için tıklayınız...


Diyaliz Programının amacı, sürekli böbrek yetmezliği olan hastaların kanlarını temizlemek için diyaliz ünitelerinde hastanın diyaliz makinasına alınması, takibi, tedavisi ve diyaliz işlemlerinin sonlandırılması aşamalarında diyaliz ünitelerinde çalışacak sağlık personeli yetiştirmektir.

Amaç ve Kapsam

Diyaliz tedavisi böbrek yetmezliği nedeniyle vücutta birikmiş üre, kreatinin vb toksik maddelerin ve aşırı suyun yarı geçirgen bir membran aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. İleri dönem böbrek yetmezliğinin tedavisinde kullanılır. Hemodiyaliz ve periton diyalizi olarak iki çeşit diyaliz yöntemi vardır. Hemodiyaliz tedavisi, bozulmuş böbrek işlevi nedeniyle vücutta biriken üremik toksinlerin ve suyun hemodiyaliz makinesi aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Diyaliz teknikeri, doktorların direktifleri doğrultusunda hemodiyaliz makinesine bağlanması gereken hastaların makineye bağlanmasını, tedavi sırasında ortaya çıkan komplikasyonların tedavisini ve diyalizin sonlandırılması işlemlerini yapar. Ayrıca hastaların genel durumunu ve hastalıklarıyla ilgili şikayetlerini takip eder. Hemodiyaliz makinesinin bakımını yapar, kullanıma hazır hale getirilmesini sağlar. Hemodiyaliz makinesinin hastaya bağlanmasından ve kullanılmasından birinci derecede sorumludur. Böbrekle ilgili hastalıklarda diyet yapmak önemli olduğu için, bu konularda hastayı bilgilendirir, hasta ve hasta yakınlarına bilgi verir, doktor direktifiyle hastaya verilen ilaçların kullanımını takip eder. Diyaliz Programının amacı diyaliz tedavisi gerektiren hastaların hemodiyaliz merkezlerinde diyaliz makinesine bağlanması, komplikasyonlarının takibi ve tedavisi, diyaliz işlemlerinin sonlandırılması aşamalarında çalışan, hastalara nitelikli sağlık bakımı veren, hasta ve yakınlarını diyaliz tedavisi konusunda bilgilendirebilen, diyaliz makinesinin bakımını yapabilen, hemodiyaliz ve periton diyalizi ünitesi ile ilgili teknik konularda yeterli eğitim almış nitelikli teknik sağlık personeli yetiştirmektir.
Bu programın eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere temel olarak, Anatomi, Histoloji, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Farmakoloji, Hemodiyaliz, Periton Diyalizi, İç Hastalıkları, Nefroloji, Cerrahi Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, İlk Yardım, Psikiyatri, Bilgisayara Giriş, Laboratuvarlarımızda Diyaliz Uygulaması gibi dersler okutulmaktadır. Sağlık hizmet kuruluşlarında uygulamalı dersler verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmesi için Kamu veya özel statülü diyaliz ünitelerinde 30 iş günü staj yapmaları gerekmektedir
Diyaliz Programından mezun olan öğrencilere ‘Diyaliz Teknikeri’ unvanı verilir. Diyaliz teknikerleri, herhangi bir sertifikasyona gerek olmadan, özel ve kamu kurumlarına bağlı hastanelerde ve diyaliz ünitelerinde çalışabilirler. Ülkemizde hem özel diyaliz üniteleri hem de kamu hastanelerinin ve üniversitelerin diyaliz üniteleri yaygın şekilde hizmet vermektedir. Diyaliz Ön Lisans Programını başarı ile bitirenler Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Sağlık Yönetimi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri gibi lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

X