MYO | Optisyenlik

Prof. Dr. Peykan TÜRKÇÜOĞLU

Program Başkanı

Programdan mezun olan öğrenci ‘’Optisyen’’ ünvanını almaktadır. Optisyenlik Programı mezunları; 5193 Sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun esaslarına göre “Optisyen” ünvanı ile diledikleri il veya ilçede kendilerine ait Optik Mağazası açabilirler. Yine aynı kanunun ilgili maddesi hükümlerine göre özel veya tüzel şahıslara ait optik mağazalarında  sorumlu mesul müdür olarak çalışabilirler. Hastanelerin göz polikliniklerinde teknisyen olarak görev alabilirler. Bunun yanı sıra gözlük camı ve çerçevesi imal eden ya da bunları ithal eden firma ya da fabrikalarda çalışabilirler.

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
2016 / 2017 EĞİTİM ÖĞRETİM PLANI
OPTİSYENLİK PROGRAMI
1. Yarıyıl (Güz)
Kodu Dersin Adı T U K AKTS Seç./Zor.
ATA101 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I 2 0 2 2 Z
ENG101 İngilizce I 2 0 2 2 Z
TDI101 Türk Dili I 2 0 2 2 Z
OPS101 Optisyenliğe Giriş 3 0 3 9 Z
OPS103 Göz Hastalıkları 3 0 3 9 Z
MTK101 Genel Matematik 2 0 2 4 Z
KRY101 Kariyer ve Yaşam 1 0 1 2 S
Toplam Kredi 30  
2. Yarıyıl (Bahar)
Kodu Dersin Adı T U K AKTS Seç./Zor.
ATA102 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II 2 0 2 2 Z
ENG102 İngilizce II 2 0 2 2 Z
TDI102 Türk Dili II 2 0 2 2 Z
TBI102 Temel Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kullanımı 3 0 3 3 S
OPS102 Optisyenlik Laboratuvar I 2 4 4 8 Z
OPS104 Görme Optiği ve Refraksiyon 3 0 3 7 Z
OPS106 Optik Fizik 3 0 3 6 S
Toplam Kredi 30  
3. Yarıyıl (Güz)
Kodu Dersin Adı T U K AKTS Seç./Zor.
STJ201 Staj I 0 8 4 8 Z
OPS201 Optisyenlik Laboratuvar II 0 6 3 6 Z
OPS203 Optik Aletler ve Optik Mağaza Uygulamaları 4 0 4 6 Z
OPS205 Oftalmik Lens Teorisi 3 0 3 6 S
OPS207 İletişim ve Etik 2 0 2 2 S
SSG201 Sağlık Sektöründe Girişimcilik 2 0 2 2 S
Toplam Kredi 30  
4. Yarıyıl (Bahar)
Kodu Dersin Adı T U K AKTS Seç./Zor.
STJ202 Staj II 0 8 4 8 Z
OPS202 Optisyenlik Uygulaması 0 8 4 8 Z
OPS204 Bitirme Çalışması 3 0 3 8 S
OPS206 Kontakt Lens Teorisi 2 0 2 6 S
Toplam Kredi 30  
 

 

Prof. Dr. Peykan TÜRKÇÜOĞLU

Optisyenlik

pturkcuoglu@biruni.edu.tr

CV Görüntülemek için tıklayınız...


 

 

Yrd. Doç. Dr. Adem ÖZTEKİN

Optisyenlik

aoztekin@biruni.edu.tr

CV Görüntülemek için tıklayınız...


 

 

Öğr. Gör. Nazmiye ÖNER

Optisyenlik

noner@biruni.edu.tr

CV Görüntülemek için tıklayınız...


Optisyenlik Programının amacı, görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulamasını sağlayan sağlık elemanları yetiştirmektir.

Amaç ve Kapsam

Optisyen; toplumumuza koruyucu görüş sağlığı alanında hizmet veren göz hastalıkları uzmanı doktorlar tarafından refraksiyon (kırma) kusuru tespit edilen hastaların reçetelerini değerlendiren, bu kusurların tedavisi amacıyla gerekli optik gereçleri temin edebilen ve hastaya uygulanmasını sağlayabilecek nitelikte eğitim görmüş, yüksekokul mezunu, donanımlı görme sağlığı teknisyenidir. Göz hastalıkları uzmanı hekimler tarafından verilen reçetelere uygun optik camlarını, gözlük çerçevelerini, koruyucu gözlükleri, güneş gözlükleri ve kontakt lensleri gibi tüm optik araç gereçleri hastanın kullanımına hazır hale getirip satabilmenin yanında bu optik araç ve gereçlerin tamirini yapabilen üst düzey donanımlı optisyenler yetiştirmektir.
Program süresince; öğrencilerimize optisyenlik mesleği ile ilgili her türlü teorik bilginin yanı sıra pratik olarak da, karşılaşabilecekleri tüm optik aletler ve bunların kullanımına yönelik uygulamalı eğitim, tam donanımlı labaratuvarlarımızda verilmektedir. Bununla birlikte 2 yıllık eğitim süresi boyunca satış teknikleri, perakende ve iletişim konularında da öğrencilerimize ek kazanımlar sağlanmaktadır. Optik sektöründe faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluş ile etkili iletişim ve işbirliği çerçevesinde öğrencilerimizin okulda almış oldukları teorik eğitimler, 30 günlük yaz stajı ve dönemde gerçekleştirilen 14 günlük uygulama dersleri ile desteklenerek mezuniyet aşamasına kadar öğrencinin etik kurallar çerçevesinde mesleki bilgilere ve pratiklere de sahip olması sağlanmaktadır. Program öğrencileri her yıl bahar döneminde sektörün çeşitli liderlerinden oluşan seminer programı çerçevesinde üretim tesisleri ve fabrikaları ziyaret ederek, bazı firma yetkililerini de okulumuzda eğitim vermek üzere ağırlamaktadır. Böylece mezuniyet sonrası çalışacağı sektör hakkında en güncel bilgiye sahip olmaktadır. Bu sayede sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli optisyenler yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca; öğrenciler 4. eğitim öğretim döneminde Bitirme Çalışması adı altında eğitimini hayalleri ile harmanlayarak kağıt üzerinde bir optik müessese açılışının tüm aşamalarını tecrübe etmektedir. Ayrıca üniversitemizde eğitimi gerçekleştirilen KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini alarak bitirme çalışması neticesinde elde ettiği projesini devlet desteği ile hayata geçirebilmektedir.
Programdan mezun olan öğrenci ‘’Optisyen’’ unvanını almaktadır. Optisyenlik Programı mezunları; 5193 Sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun esaslarına göre ‘’Optisyen’’ unvanı ile diledikleri il veya ilçede kendilerine ait Optik Mağazası açabilirler. Yine aynı kanunun ilgili maddesi hükümlerine göre özel veya tüzel şahıslara ait optik mağazalarında sorumlu mesul müdür olarak çalışabilirler. Hastanelerin göz polikliniklerinde göz hekimlerinin yanında tekniker olarak görev alabilirler. Bunun yanı sıra gözlük camı ve çerçevesi imal eden ya da bunları ithal eden firma ya da fabrikalarda çalışabilirler. Dikey geçiş sınavı ile Fen Edebiyat Fakültelerinin Fizik Bölümlerine geçiş yapabilirler.

X